OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Bežné chyby

Čomu sa  v  životopise vyhnúť?

 

Z vlastnej skúsenosti viem, a skoro každý, kto má tiež nejaké skúsenosti s náborom pracovníkov,         mi potvrdil, že je skutočne zriedkavé prijať zaujmavý a presvedčivo vyhotovený životopis. Personalisti naozaj robia, čo je v ich silách, verte mi, videla som ich vlastné úsilie – a určite je niečo pravdy na tom, že aspoň z polovice slušne vyzerajúci a dobre napísaný životopis bude vyčnievať z hromady prehnaných alebo naopak úbohých ponúk.

Ako predísť tomu, aby Vás životopis a motivačný list nezahanbili?

  • Nesnažte sa vyznieť príliž chválenkársky, ako človek bez chyby, ktorý všetko vie, všetko ovláda. To je asi najčastejšia chyba v životopise.  Skúsený personalista okamžite vycíti, že nepíšete o sebe pravdu a môže si Vás jednoducho skontrolovať až ku základným údajom.        
  • Nepodceňujte Vaše pracovné skúsenosti a znalosti. Ak sami seba už v životopise opíšete ako človeka neistého, ktorý neverí v svoje schopnosti, tak ste vopred odsúdený na istú prehru.
  • Vyvarujte sa gramatických chýb. To, že ste si nedali záležať na korektnom napísaní životopisu, hovorí za všetko a navádza na myšlienku, že nedostatky sa budú prejavovať aj vo vašej práci.
  • Nesnažte sa okopírovať dobrý životopis, ktorý ste kdesi videli, pretože ten nereprezentuje    Vás, ale niekoho iného. To nie ste vy.
  • Neprikladajte k životopisu Vašu fotografiu, pokiaľ nie ste skutočne výborne vyzerajúci     človek. Netreba zbytočne poukazovať na Váš vek alebo prípadné chybyčky krásy. Nechajte, nech iba pracovné skúsenosti hovoria za Vás.
  • Vyhnite sa pri písaní životopisu prehnaným farbám, nezvyčajnému typu písma, rôznym efektom  a iným zvláštnostiam. Väčšina personalistov je na to háklivá.
  • Nechcite vyznieť priveľmi zúfalo, že ponúkaná pozícia „ale prípadne aj hociaká iná“ bude pre Vás dosť dobrá. Vážte slová a vážte si sami seba.
  • Nevyhotovujte si životopis podľa nejakej vopred určenej šablóny. Odzrkadlí to Vašu lenivosť a tiež to, že nemáte v sebe ani štipku kreativity. Pretože spísat pod seba základné údaje by dokázal aj školák.

Pomocou týchto pravidiel Váš  životopis a motivačný list zaručene budú mať úspech. Zachovajte ich vzhľad jednoduchý, pretože sa jedná o kvalitu obsahu, ktorá zaváži u personalistu a zaručí Vám pozvánku na pohovor.